Brzegami rzeki Lubszy do Lubska
fot. Max-technik/(CC BY-SA 3.0 PL)/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.e n
Zapraszamy do fascynującej podróży do urokliwego miasta Lubsko, które leży w sercu Obniżenia Dolnołużyckiego. To miejsce usytuowane nad spokojną rzeką Lubszą zachwyci swoją urodą i historią. Położone w południowo-zachodniej części województwa lubuskiego Lubsko stanowi krzyżujący się punkt dróg Zielona Góra – Zasieki – Forst oraz Żary – Gubin. A to jeszcze nie wszystko – miasto graniczy niemal bezpośrednio z Niemcami, otwierając przed tobą możliwość odkrywania dwóch kultur w jednym miejscu.
REKLAMA
Tego szukamy w Lubsku
Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Lubsko praca, Lubsko pogoda, Lubsko, gmina Lubsko, kebab Lubsko.Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Lubsku, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.
Urzędowa nazwa niemiecka ustaliła się na Sommerfeld, jednak najstarszą prawdopodobnie nazwą grodu nad Lubszą jest Żemrje. Inne znane nazwy to Zemsz lub Zemno. Starsze oficjalne niemieckie nazwy były podobne pod względem etymologicznym. Na przykład z roku 1253 pochodzi wzmianka o Zommerfeld, z 1294 r. o Summirveld, z 1321 r. o Somervelde, z 1357 r. Sumerfelt oraz z 1370 r. Somirvelt. Odkrycia archeologiczne potwierdzają, że obszar, na którym znajduje się miasto, był zamieszkany już przed naszą erą.
W roku 1877 odkryto w Lubsku skarb z epoki halsztackiej, pochodzący z okresu między 750 a 400 p.n.e. Autor kroniki, Mőller, opisuje, że w tamtym czasie miasto było głównie zamieszkane przez pogan posługujących się pewnym słowiańskim językiem. Ten język, który był używany również we współczesnych mu miejscowościach Schőnfeld i Hinkowo, znajdował się w przedmieściach miasta. Odkryto także urny z prochami spalonych ciał.
Wczesnośredniowieczne osadnictwo w okolicach Lubska rozwijało się w ramach małej dolnołużyckiej grupy plemiennej znanej jako Nice.
Lubsko wielokrotnie znajdowało się w obrębie Śląska, zwłaszcza podczas konfliktów Bolesława Chrobrego z Niemcami oraz w czasie rządów Henryka Brodatego na obszarze Dolnych Łużyc.
Początki Lubska można odnaleźć w powstaniu lokalnego punktu wymiany handlowej, który stopniowo rozwijał się w rejonie dzisiejszego zamku usytuowanego na krawędzi wzgórza miejskiego. Kolejnym etapem w rozwoju Lubska było zdobycie zachodnioeuropejskich praw miejskich oraz wytworzenie się miasta jako samodzielnej jednostki. W roku 1283 margrabia Miśni Henryk Dostojny wydał przywilej regulujący kwestie ekonomiczne i prawne związane z Lubskiem. Proces przekształcania miasta na podstawie prawa magdeburskiego zakończył się w 1283 r. W okresie średniowiecza gospodarka miasta opierała się głównie na rozwiniętej produkcji rzemieślniczej. Warto wymienić zwłaszcza wytwórstwo sukna, płótna, obuwia, ceramiki oraz piwa. Rolnictwo w samym mieście nie odgrywało znaczącej roli. Historia polityczna miasta łączy się kolejno z władzą margrabiego Miśni oraz krótkotrwałym panowaniem Bolka Świdnickiego (1364–1368). Następnie miasto znalazło się pod kontrolą cesarzy i królów czeskich z dynastii Luksemburgów. Ostatecznie losy miasta wiązały się z Brandenburgią, a później z władzą Niemiec, co trwało aż do zakończenia II wojny światowej. Sama miejscowość była w okresie od roku 1411 do roku 1808 własnością prywatnych właścicieli. Ludność Lubska i okolic głównie stanowili Łużyczanie, którzy przetrwali aż do XVIII wieku, po czym zasiedlali okoliczne wsie. Wojenne działania z 1945 r. na szczęście omińły miasto, a zniszczenia dotknęły tylko nieliczne budynki, zachowując w ten sposób historyczny układ urbanistyczny.
Zaprzyjaźnij się z Twoim Miastem, aby być na bieżąco z:
PRZECZYTAJ JESZCZE